Naše vodilo pri ustvarjanju zamisli za nove stavbe ali prenovo obstoječe sta gospodarnost pri izrabi prostora in umeščanju stavb v prostor ter spoštovanje okolja in njegovih posebnosti.

EKO kot ekološki, torej okolju prijazen


Generacije pred nami

Idej kako obvarovati okolje ni nikoli preveč zato tudi mi z veseljem še kakšno dodamo in jo vključimo v vsako novo zamisel za stavbo.

Eden od vidikov okolja je zagotovo tudi njegova »prostorskost«.

Če se osredotočimo na ta vidik, torej na prostor, lahko najprej ugotovimo, da se vse človekove dejavnosti dogajajo v prostoru. Prostor je torej bistven pogoj za naš obstoj, bivanje, delo in ustvarjanje, sprostitev in zabavo...

Naše aktivnosti lahko potekajo v odprtem naravnem prostoru, kot je npr. taborjenje v osrčju Triglavskega narodnega parka, ali pa v zaprtem grajenem prostoru, kot je npr. poslušanje glasbe na koncertu simfoničnega orkestra v dvorani Slovenske Filharmonije v Ljubljani.

V obeh primerih...

Če želimo ohraniti čisto in zdravo okolje tudi za naše zanamce, moramo stremeti k temu, da povsod tam kjer je njegova prvinskost v veliki meri nedotaknjena - to ohranimo.

Povsod tam, kjer pa smo ga s svojo dejavnostjo in nekontroliranimi posegi onesnažili in poškodovali pa, da to popravimo in ga očistimo, povzročene rane pa zacelimo.

In kako je v to prizadevanje lahko vpeta naša dejavnost?

Preprosto tako, da s svojimi zamislimi in načrtovanjem stavb ter odnosom do naravnega in grajenega prostora spodbujamo rabo naravnih materialov, izrabo lokalnih virov in racionalno rabo energije ter ob vsem tem krepimo zavedanje o posebnosti določenega kraja oz. lokacije, njenih kvalitet in njihovi vključenosti v zasnovo nove stavbe!

Ekonova_hiša Ekonova_hiša Ekonova_hiša
Ekonova_hiša Ekonova_hiša Ekonova_hiša

EKO kot ekonomičen, torej gospodaren


Znižanje stroškov

Kako biti gospodaren s prostorom in v prostoru lahko spoznavamo in se učimo na različne načine.

Če se pri tem omejimo na slovenski geografski prostor, ki nam je najbližji in najbolj domač zato, ker smo v njem zrasli in v njem živimo (npr. gorenjska, dolenjska ali primorska pokrajina …).

Lahko si vzamemo za vzgled delo in bivanje v mestih, kjer so naše dejavnosti zgoščene, stisnjene na običajno precej omejen prostor, ki ga poskušamo zato čim bolje izkoristiti (predvsem v višino) in z njim torej ravnati gospodarno…

Ali pa delo in bivanje na podeželju npr. na kmetiji , kjer so predvsem v preteklosti bili ljudje prisiljeni sodelovati z okoljem in naravo v največji možni meri ter sta jim pri tem gospodarno ravnanje in spoštovanje naravnega okolja zagotavljala preživetje.